„Pametna rješenja u energetskoj tranziciji proizvodnih preduzeća“ ili skraćeno „SMART STEP“ naziv je 4,5 miliona KM vrijednog prekograničnog projekta. Projekat se finansira iz Interreg VI-A IPA Programa prekogranične saradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021-2027 i pripada projektima programskog prioriteta „Zelene investicije u zaštitu okoliša i efikasno upravljanje rizicima“, i specifičnom cilju 2.1 „Promocija energetske efikasnosti i smanjenje emisija stakleničkih gasova“.
Opis projekta:
Projekat predstavlja efikasan odgovor na ključne prepreke za hitno potrebnu dekarbonizaciju malih i srednjih preduzeća (MSP-a) na projektnom području, koja su do sada bila zanemarena u politikama energetske efikasnosti Bosne i Hercegovine (BiH) i Republike Hrvatske (RH). MSP-a imaju veliki potencijal za povećanje energetske efikasnosti u svojim poslovnim procesima, ali zbog različitih prepreka taj potencijal još nije iskorišten.
Projekat će doprinijeti pametnoj, konkurentnoj, energetski efikasnoj i ugljično neutralnoj ekonomiji projektnog područja, koje uključuje Tuzlanski kanton (TK) u BiH i Brodsko-posavsku županiju (BPŽ) u RH. Kroz prekograničnu saradnju uspostavit će se ključne pretpostavke za dekarbonizaciju MSP-a, uključujući jedinstvenu klasifikaciju energetske efikasnosti za sve analizirane sektore MSP-a, određivanje trenutne potrošnje energije i potencijala za uštedu, te razvoj akcionih planova i mehanizama finansijske podrške. U Tuzli i Slavonskom Brodu bit će uspostavljeni funkcionalni Centri za energetsku tranziciju koji će podržati dekarbonizacijske napore MSP-a i omogućiti im primjenu naprednih tehnologija energetske efikasnosti.
Glavni korisnici rezultata projekta bit će MSP-a, njihove organizacije, univerziteti, istraživačke institucije, lokalne i regionalne vlasti, te šira javnost.
Ciljevi projekta:
- Povećati institucionalnu moć i kapacitete na području Tuzlanskog kantona i Brodsko-posavske županije za poticanje energetske tranzicije lokalne ekonomije. Pripremljeni strateški okvir omogućit će veći značaj zelenih investicija u dekarbonizaciji malih i srednjih preduzeća (MSP). Ovaj cilj će biti postignut zajedničkom prekograničnom akcijom koja će kreirati strateški, planski i implementacijski okvir za TK i BPŽ. Strateški okvir će se sastojati od preporuka, akcionog plana i finansijskih mehanizama za energetsku tranziciju malih i srednjih preduzeća na području TK i BPŽ.
- Provesti prekogranično znanstveno istraživanje kako bi se precizno utvrdila trenutna potrošnja energije MSP-a na projektnom području, kao i ključni parametri njihove energetske efikasnosti. Ovo će poslužiti kao temelj za uspostavu klasifikacije energetske efikasnosti (energetski razredi A-G) koja će važiti za sve analizirane sektore u BiH i RH. Klasifikacija će se temeljiti na detaljnim energetskim profilima MSP-a, uz stvaranje bogate baze podataka o potrošnji energije, što će omogućiti bolje planiranje i implementaciju mjera za povećanje energetske efikasnosti.
- Uspostaviti funkcionalne istraživačke centre zasnovane na znanju o energetskoj tranziciji preduzeća u BPŽ i TK. Centri za energetsku tranziciju pri Univerzitetu u Tuzli i Sveučilištu u Slavonskom Brodu će stvoriti inovativno istraživačko okruženje za studente i osoblje univerziteta, te potaknuti saradnju s lokalnim kompanijama za primjenu naprednih tehnologija energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije.
Rezultati projekta:
Jedinstvena klasifikacija energetske efikasnosti (energetski razredi A-G) primjenjiva na sve analizirane sektore u BiH i RH. Ova klasifikacija koristi se za izračun potrošnje energije MSP-a, utvrđivanje potencijala za povećanje energetske efikasnosti i postavljanje ciljeva za smanjenje potrošnje energije. Također, služi kao osnova za preporuke o implementaciji mjera za poboljšanje energetske efikasnosti. Klasifikacija i baze podataka bit će prihvaćene od strane vlasti i ključnih aktera u TK i BPŽ kao ključni alati za izradu akcionih planova za povećanje energetske efikasnosti i smanjenje emisija stakleničkih gasova, te kao obavezan alat za buduće planiranje dekarbonizacije MSP-a. Rezultati projekta (klasifikacija, baze podataka, itd.) bit će preuzeti od strane dva univerziteta za primjenu i proširenje u njihovim budućim naučnim istraživanjima.